Přečtěte si pohádku z tvorby Michala Vaněčka z nové knihy v rámci charitativního projektu.


Jiří Žáček: Kdo nevěří, ať tam běží

26. srpna 2009 v 11:31 |  Říkadla, básničky
Celkem útlá knížka Jiřího Žáčka je osvědčenou klasikou. Ano, směle ji lze řadit mezi díla, která z knihovničky budete vyndávat často a často a často. Hledáte-li pro své nejmenší čtenáře knížku, kterou budou přímo hltat a milovat, pak je zrovna tato výtečným kandidátem. Verše jsou vtipné, nápadité, mají spád a hlavně, jsou tak geniálně poskládané, že jen samotná četba a přednes se stává legrační až divadelní taškařicí. U tohoto čtení budete dělat dětem zároveň "opičky" i když nebudete chtít. Kvality děl Jiřího Žáčka jsou prostě nepřehlédnutelné a zde vystupují na povrch jako deroucí se láva.
Ukázka z básničky "Chytrý Francek"
"Přišel Francek do hospody,
posadil se u dveří.
"Jémináčku - vůně z husy!
Krajíc chleba přikousnu si
a jsem hotov s večeří.
"Za tu vůni se u nás platí!"
začal krčmář tropit hluk.
"Dej dva groše! To jsou hosti -
načichá se do sytosti,
ale platit? Ani ťuk!"…
…Za vůni se u nás platí
pouze a jen cinkáním…"
Z této ukázky možná poznáte, že mnoho zveršovaných příběhů kromě nějakého prostého příběhu zároveň skrývá poučení, někdy šibalství, vychytralost nebo starou lidovou moudrost. V každém případě je to však legrace… No, i když…
"Koupil Mates novou kosu,
usekl si kousek nosu.
Kdopak mu ji přišije -
Bára, nebo Žofie?"
To je ukázka z vedlejší básničky "Povídačka o kose" a ta je přece jen trošičku morbidnější. Ale jinak vám mohu slíbit, že veselí si u společné četby užijete až až….
Ilustrace jsou přesně na míru
Ilustrovala Lucie Dvořáková a k jejím ilustracím lze říci jen to, že jsou stejně vtipné jako texty a že jde o mimořádně dobré spojení. Jen málo knih má obrázky k textům přesně na míru… a tady přesně na míru jsou!
Vydala Mladá Fronta, 2009,


Oficiální anotace říká:
Spisovatel a básník Jiří Žáček se inspiroval pohádkovými příběhy, aby vytvořil verše, které si děti ihned oblíbí. V básničkách, které se rozsahem pohybují od čtyřverší po několikastránkové vyprávění, najdeme všechny ingredience potřebné k dobré dětské básni: dokonale zvládnuté řemeslo, humor, neotřelé rýmy, hravost, pointu a pohádkovou atmosféru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vydra Vydra | 12. února 2014 v 19:53 | Reagovat

Básně by měli být uvedeny :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama