Přečtěte si pohádku z tvorby Michala Vaněčka z nové knihy v rámci charitativního projektu.


Michal Vaněček: Medvědí prázdniny

31. srpna 2009 v 15:26 |  Pohádky a příběhy pro nejmenší

Tak tato knížka zaujme na první pohled. Její titulní strana je totiž lehoučce netradiční, je na ní znát, že si s ní dal někdo hodně práce a vypadá jako malá plochá krabička s nějakou hračkou. Krásně barevná, ale nepřeplácaná, žádný kýč, ale pro děti i pro dospělé lákavá hříčka. Ilustrace Ivy Pospíšilové jsou totiž opravdu krásné, syté a přiměřeně roztomilé, grafická úprava knížky je také příjemná. Na každé stránce jsou obrázky hlavních hrdinů, větší obrázky jsou hezky "obroubené", kniha působí mile a hřejivě.
Nechte se zlákat…ale pozor!
Obsah čítá 80 stran a je notně zrádný a to natolik, že si jako rodiče budete za chvíli možná trhat vlasy z hlavy. Brumla a Brumlice, Brumlinuše, Brumliňonky, dokonce tu je i alkoholický nápoj pro tatínky s průhledným názvem brum.
Prostě nabrumláte se tolik, že vám bude po pár stránkách brnět mozek a otřásat se v hlubokém "rrrr", ovšem jako takový jazykolam a ostřič a bystřič našich již trochu zakrnělých jazýčků, je tahle kniha výtečná. Napadlo mne, že třeba takoví profesionální moderátoři by ji mohli používat jako domácí cvičení, číst svým dětem před spaním a zároveň se profesně zdokonalovat v ohebnosti jazyka.
Abych to zbytečně neprodlužovala, mě šli z textu občas oči a jazyk šejdrem, ale dětské oči byli nadšené a pěkně jsem si naklepala do bot, protože "Medvědí prázdniny" se staly dokonalým hitem.
Zase jeden důkaz toho, že to, co třeba nejde pod kůži na první poslech či pohled dospělým, děti naprosto uchvátí.
A čím víc jsem Brumlovic rodinku na výletě poznávala, tím víc mi byla sympatická a tím víc jsem se dostávala i do jejich rytmu a do rytmu celého příběhu. A posléze jsem musela uznat, že nápad to byl geniální a přesně na míru dětské duši.

Takže, co se tu vlastně dozvíte?
Medvědí rodinka právě načala prázdniny a přemýšlejí, co s nimi. Vyhraje výlet na Brumlinuši, což je planeta, o jejíž historii se tu také mnohé dozvíte. A nejen to, tatínek Brumla je moudrý a rád poučuje, takže se kromě samotného příběhu dozvíte také mnohé z říše vědy a techniky.
Tyto pasáže nemusí být zajímavé pro nejmenší děti, ovšem ty větší je zhltnou i s navijákem a ještě přijdou ty všetečné otázky "proč?" Takže rodiče větších dětí, podrobněji si před četbou nastudujte třeba aerodynamiku letadla, meziplanetární lety, stavy beztíže, velikost planet a gravitační sílu … To vše sem autor nahustil a nutno podotknout, že se mu to celkem podařilo, i když chvílemi se tatínek se svými moudry tak trochu vnucuje, jindy je pronáší lehce a přesně tam, kde je třeba.

Na planetě Brumlinuši panuje čilý turistický ruch a tak se rodinka podívá do místního zábavního parku i na Brumlandy, což jsou místní hory, děti sami poznají kus nové planety a pak se vydají do samotného nitra s Roboméďou a ten převezme tatínkovu poučnou roli a dozvíte se mnohé a mnohé, ovšem z ryze fantazijní vědecké scény... zcela nové fyzikální zákony, teorie o vzniku planet...

Úplně na závěr bych o této knížce řekla, že děti zaujme svou netradičností, velmi promyšleným a z bujné fantazie vytvořeným dějem. Možná na ni za pár let zapomenou, ale rozhodně bych ji zařadila mezi ty, které s láskou pohladí za dvacet či za třicet let, až si budou přebírat krabice se svými bývalými dětskými knížkami. Medová planeta, zelené Brumce a žluté Slunce na obálce jim paměť určitě osvěží a ony si řeknou: "Jé... to bylo..."

Oficiální anotace říká:
Anotace:
Jsou prázdniny a medvědí rodinka Brumlů z Medvědí Lhoty se vypravila na výlet až na planetu Brumlinuši, odkud kdysi dávno pozemští medvědi přiletěli. Malý Brumlík i jeho sestřička mají spoustu otázek, táta Brumla trpělivě vysvětluje, jak funguje raketa, proč je kolem Brumlinuše medová záře, i jak se mají chovat k novým přátelům. Spolu s maminkou Brumlicí ochutnávají místní dobroty, navštíví zábavný Bearland a medvíďata se dokonce vydají prozkoumat "vnitrozemí", kde nejen že žijí zvláštní tvorové, ale zvláštně funguje i pozemská fyzika.
Knížka plná veselých příhod, které jsou doplněné laskavými obrázky. Potěší a rozesměje malé děti, větší čtenáře určitě pobaví slovní hříčky nebo fantastické technické legrácky. Knížka je pro děti zábavou i nenásilným poučením.
Vydalo nakladatelství Maxdorf, 2009, www.maxdorf.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama