Přečtěte si pohádku z tvorby Michala Vaněčka z nové knihy v rámci charitativního projektu.


Čtou děti "klasiky"?

18. září 2009 v 10:26 |  O knížkách a nejen o nich...
Povinná školní četba už dávno není povinná a záleží jen na škole samotné, případně na učiteli českého jazyka, zda dětem nějaké knížky doporučí. Dobrou alternativou jsou pouze doporučené knížky, které si děti mohou přečíst, jen, když chtějí. Někde si děti při hodinách přímo vybrané knihy čtou společně.

Klasická díla? Co mezi ně zařadit? "Babičku", "Honzíkovu cestu" nebo "Umění milovat" pro ty starší?
Doba jde neustále kupředu, klasikou může být pro někoho Jiří Trnka a jeho díla, pro dalšího je to jeho podobný nástupce Michal Černík a pro někoho je klasikou dětských knih osvědčená Ivona Březinová. Ti staří dobří klasici jakými jsou třeba Emile Zola, Svatopluk Čech nebo Božena Němcová, František Hrubín...někdy k nim děti mohou hledat cestu poněkud obtížně, zejména k těm dílům složitějším, která vyžadují zamyšlení a hledání moudra mezi řádky. Mezi tato dílka bych směle zařadila třeba Malého prince?

Nový trend? Knihy ve srozumitelných zkratkách!

V poslední době jsem se setkala s dvěma výtečnými literárními počiny.
Klasická díla ve zkratce...
Velká kniha podivuhodných zvířat, knížku vydal Albatros a obsahuje díla, která jistě stojí za to znát, už jen kvůli své základní gramotnosti...
Staré pověsti české, které vydal nyní Fragment, je další porce české klasiky.
Obě knihy mají jedno společné - díla jsou přepracována, zkrácena a upravena pro dnešní dobu a pro dnešní děti, jsou čtivá a skvěle vyplní případné mezery v literárním vzdělání i dospělým.

Podrobné recenze najdete zde:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama