Přečtěte si pohádku z tvorby Michala Vaněčka z nové knihy v rámci charitativního projektu.


Jana Eislerová: Staré pověsti české

18. září 2009 v 10:23 |  Pohádky a příběhy pro větší

Co na této tradiční, leč zcela nové publikaci, zaujme nejvíce, je kvalitní obálka, neotřelé ilustrace Antonína Šplíchala a hlavně obsah. Graficky je tato kniha zpracována velmi pečlivě a autorka, paní Jana Eislerová si dala práci s převyprávěním starých pověstí českých.

Je jich tu celkem 21 a vybrat ty nej… prostě nejde. Anotace vyzdvihuje asi ty nejznámější, o Praotci Čechovi, Horymíra nebo o tom, jak vznikl název propasti Macocha. Ano, hádáte správně - kvůli zlé nevlastní matce.

Já přidám méně známé, přesto si na ně dnešní generace možná rozvzpomene - o Ječmínkovi, o kouzelníkovi Žito, o Dívčí válce nebo o Staroměstském orloji. Mého syna zaujal nejvíce a bezkonkurenčně Golem… ale vzhledem k tomu, že jsou mu teprve čtyři roky, připadal mi styl, kterým je kniha psána určený pro trošku starší děti. A tak jsem improvizovala a notně krátila, jednodušila a společně jsme se k tomu nakonec rozpadlému hliněnému monstru dostali.

Takže, knížka obsahuje 21 pověstí, tipovala bych pro děti tak školního věku (a na zadní straně se mi má domněnka potvrzuje, je tu "od 6 let"), kdy je třeba si tyto vědomosti doplnit. Styl je svižný, snadno pochopitelný a každé pověsti je věnována dvojstrana, takže se knížce dobře orientuje a ačkoliv jsou to někdy příběhy složité a těžké na pochopení i čtení, jsou zkráceny tak, že to nijak neznehodnocuje jejich kvalitu, děti se dozví vše důležité a to ještě navíc docela v čtivé formě.


Zpracování velmi dobré, řekla bych a doporučila bych tuto útlou knihu všem dětem, protože prostě Staré pověsti české, jsou klasika…
Kdeže je ta stará kniha s rozpadajícími se listy, kterou jsem kdysi listovala v babiččině knihovně a nějak nemohla pochopit ty události české lidové slovesnosti, které se mi tam snažil pan Alois Jirásek předložit. Snad jen stránky věnované Faustovi, ty mne zvláštním způsobem fascinovaly…
Vydalo nakladatelství Fragment, 2009, www.fragment.cz 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 oenffg oenffg | 19. října 2012 v 12:54 | Reagovat

je to moc hezké :-)  :-(  ;-)  :-D tuto knnížku mám doma :-)

2 hgtr hgtr | 19. října 2012 v 12:54 | Reagovat

wečraaaaaaaaaaaaaa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama