Přečtěte si pohádku z tvorby Michala Vaněčka z nové knihy v rámci charitativního projektu.


Rozhovor s Ivonou Březinovou

20. října 2009 v 11:45 |  ROZHOVORY S OSOBNOSTMI
U příložitosti vydání knížky "Ruce vzhůru"...
Po hororech a dobrodružných povídkách jste se tentokrát vrhli na detektivní povídky. Proč zrovna tento žánr? A čím se nová kniha Ruce vzhůru! liší od těch předešlých?
Horor, dobrodružná povídka a detektivka patří do jedné rodiny. U všech tří se předpokládá, že půjde o čtení napínavé a dech beroucí. Psaní detektivních příběhů mi tedy připadalo jako logické pokračování projektu. Navíc jsem si oblíbenost detektivního žánru ověřovala i na besedách se čtenáři a všichni se už na novou knihu těší. Tak doufám, že je Rukama vzhůru nezklameme. A čím se kniha liší? Přibyli noví autoři, jiní naopak na detektivkách nespolupracovali. K velké změně došlo u ilustrací, které tentokrát nevytvářeli studenti vysokých výtvarných škol, ale akademická malířka Barbora Kyšková, jejíž obrázky se nám moc líbí.


Jak dlouho jste na nové knize se skupinou pracovala? A jak vlastně probíhá tvorba v rámci tak širokého kolektivu?
Na rukopisu se pracovalo celý akademický rok. V zimním semestru jsme si určovali mantinely žánru, zvažovali náměty a rozebírali si jednotlivá témata, aby sbírka byla co nejpestřejší. Letní semestr pak sloužil k pilování povídek. Autoři své texty konzultovali nejen se mnou, ale i mezi sebou navzájem. V tom je výhoda tvůrčí skupiny. Hlavně v závěrečných fázích práce na knize a její propagaci se existence týmu projeví jako obrovský klad. To, co by v silách jednoho autora v žádném případě nebylo, tým zvládne, protože si práci rozdělí.

Jak vznikl nápad na založení skupiny Hlava nehlava?
Skupina se konsolidovala na mých seminářích tvůrčího psaní už v roce 2005 právě díky společné práci na knize Zuby nehty. Po vydání následovaly besedy a veřejná čtení, na kterých už autoři vystupovali jako skupina, a zanedlouho přišel i nápad na další knihu. Někteří pak po ukončení školy skupinu opustili, jiní naopak přišli a přinesli nové náměty a nápady.

V čem vidíte hlavní přínos skupiny pro literární scénu? Proč má cenu v práci se skupinou pokračovat?
Sílu skupiny vidím především v její jedinečnosti. Začínajících spisovatelů je celá řada, ale tihle autoři vybudovali opravdu fungující tým. Tvoří ho současní a dnes už i bývalí studenti Literární akademie, jediné vysoké školy v České republice, která se záměrně a cíleně věnuje výchově budoucích spisovatelů. A právě aktivita skupiny Hlava nehlava ukazuje, že toto úsilí není marné. Některým z jejích členů už také začínají vycházet samostatné knihy.

S většinou z členů skupiny pracujete již pátým rokem. Jak byste toto období shrnula? Co vám tato spolupráce dala? Co naopak vzala?
Jako lektorka tvůrčího psaní na Literární akademii a editorka knih skupiny Hlava nehlava prožívám období velké sounáležitosti. Prakticky od dob studií na vysoké škole a krátkého působení na Katedře bohemistiky UJEP v Ústí nad Labem jsem jako spisovatelka na volné noze byla sólový hráč. To se spoluprácí se studenty změnilo. Učím se respektovat poetiku jiných autorů, dělit se o nápady a tvořit něco s vědomím, že nezodpovídám jen za sebe, ale i za umělecké vyznění celku. Přineslo mi to plno nových impulsů, ale i možnost realizace mnohých nápadů, na které bych jako samotná spisovatelka nestačila.
U svých mladých kolegů z Literární akademie jsem našla pochopení pro spoustu bláznivin, například v oblasti propagování knih, hravých výstřelků, ke kterým jsem dosud nenacházela ty správné spojence. A co mi tato spolupráce vzala? Mnoho dnů, večerů a nocí, které trávím nad cizími texty. Ale pokud se tento čas promění v hmatatelný výsledek, tak svého úsilí ani trochu nelituji. Mám totiž pocit, že to za to stojí.

Jak nyní vypadá budoucnost skupiny?
Můj diář je pokrytý záznamy o termínech odevzdání budoucích rukopisů a besedách se čtenáři tři čtvrtě roku dopředu, takže částečně žiju v budoucnosti, ale věštec přece jen nejsem. Skupina Hlava nehlava je živý organismus, který se vyvíjí. Ztrácí své členy a zase je nabývá. Přibírá nové, kteří za čas odejdou, a jiní zůstávají i na další projekty. V současné době skupina dostala nabídku na další povídkovou sbírku, jiný projekt se připravuje. Dokud bude existovat jádro skupiny, tak se o její existenci nebojím. Nápadů je stále dost. Pokud bude chuť je realizovat, půjdeme do toho společně dál hlava nehlava.
Rozhovor poskytla skupiny Hlava nehlava www.hlavanehlava.cz

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama