Přečtěte si pohádku z tvorby Michala Vaněčka z nové knihy v rámci charitativního projektu.


Jeanne DuPrauová: Město Ember - Kniha města Ember I

4. listopadu 2009 v 14:22 |  Pro mládež
Město Ember je město ležící hluboko pod zemí... kolem něj je Neznámé území, zemí neproniknutelné temnoty, kam se vydá jen málokterý odvážlivec, jenž se nakonec ani nevrátí anebo se vrátí dřív, než bude pozdě. Proč se lidé vydávají do té černočerné tmy?
Hledat světlo! Zdroj světla. Cosi, co nahradí zastaralý generátor, jehož brzký konec je veřejným tajemstvím. Nikdo si to nechce přiznat, ale kdysi konstruktéři toto město vystavěli jen na určitou dobu. Generátor není věčný a už přesluhuje. Konec města Ember se blíží... Lina a Doon jsou obyčejné děti, které právě ukončili vzdělání a byli zařazeni do určitých zaměstnání. Tak to v podzemí prostě chodí, nikdo si nevybírá, zaměstnání se losuje.

To je jen nástin tohoto skvělého příběhu, který byl dokonce i zfilmován. 19. února 2009 mělo Město Ember v kinech premiéru (více na stránkách www.bontonfilm.cz).

Jeanne DuPrauová tu rozehrála fantazii naplno a vymyslela do nejmenších detailů město, které je zcela životaschopné pod zemí. Ponurá místa, akční děj, při čtení budete mít pocit, že jste kdesi v zemi, kde probíhá bouřlivá řeka, jenž pohání stařičký generátor, že cítíte pach reznoucího železa a cítíte i tu skromnost a nutnost, se kterou lidé opečovávají každou rozpadající se a téměř již nefukční věc, protože jiná prostě není. Dochází i jídlo, i když některé potraviny se pěstují ve sklenících na konci města.
Geniálním nápadem je také plánek na přebalu, takže kdo nemá příliš fantazie, může si jí zde oživit a rázem bude vědět, jak Ember vypadá...


Lina a Doon se pokusí najít řešení k záhadě umírajícího generátoru a zjistí, že lidé mají šanci se zachránit. Podaří se jim to? Zachrání se alespoň oni? Prozradím, že ano, a že to bude cesta nesmírně napínavá a plná úžasných zážitků, při kterých vám půjde po těle husí kůže...
Dvířka k druhému dílu jsou otevřena...
Vydalo nakladatelství Argo, 2009, www.argo.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama