Přečtěte si pohádku z tvorby Michala Vaněčka z nové knihy v rámci charitativního projektu.


"Ruce vzhůru" již na pultech právě dnes!!!

1. listopadu 2009 v 14:14 |  Aktuality, novinky
Skupina mladých autorů Hlava nehlava
vydává již svou třetí společnou knihu - detektivky pro děti RUCE VZHŮRU!

Praha - Na české literární scéně se pomalu ale jistě začíná usazovat skupina mladých autorů, která pod názvem Hlava nehlava stále výrazněji promlouvá především na poli dětské literatury. Bývalí či současní studenti Literární akademie Josefa Škvoreckého sdružení okolo známé spisovatelky pro děti a mládež Ivony Březinové mají na svědomí již tři společné povídkové sbírky - Zuby nehty (2007), Tisíc jizev (2008) a Ruce vzhůru! (vychází 1. 11. 2009). Jednotliví členové se však začínají prosazovat i v sólových projektech.


Tvůrčí skupina Hlava nehlava začala postupně vznikat v roce 2005 v hodinách tvůrčího psaní Ivony Březinové na půdě Literární akademie. Z prací devíti studentů v semináři vznikla sbírka krátkých hororů pro náctileté Zuby nehty, která sklidila velký úspěch.

"Zuby nehty jsou naším zatím největším úspěchem. Sbírka byla do půl roku od vydání v nákladu 3000 kusů rozprodaná a v mnoha knihovnách zamlouvaná víc než Harry Potter. To je známka toho, že jsme se dětem líbili a že jsme je přitáhli ke čtení, což je naším cílem," uvedla jedna ze zakládajících členek skupiny Zuzana Frantová.

Velký zájem byl i o strašidelná veřejná čtení z této hororové sbírky, se kterou skupina navštívila několik desítek českých měst.

V lehce změněném složení pak skupina připravila dobrodružné povídky z exotického prostředí, které pod názvem Tisíc jizev vydalo, stejně jako Zuby nehty, nakladatelství Albatros. Zatím posledním společným dokončeným projektem skupiny jsou detektivní příběhy Ruce vzhůru!, které se na pultech knihkupectví objeví 1. listopadu. Tentokráte zásluhou nakladatelství Knižní klub.

"Horor, dobrodružná povídka a detektivka patří do jedné rodiny. U všech tří se předpokládá, že půjde o čtení napínavé a dech beroucí. Psaní detektivních příběhů mi tedy připadalo jako logické pokračování projektu. Navíc jsem si oblíbenost detektivního žánru ověřovala i na besedách se čtenáři a všichni se už na novou knihu těší. Tak doufám, že je Rukama vzhůru nezklameme," řekla k novému projektu editorka skupiny Ivona Březinová.

Kniha Ruce vzhůru! je další snahou skupiny originálními a čtivými povídkami přitáhnout mládež od televize a počítače zpět ke knihám. Předností sbírky je pestrost motivů i prostředí, příběhy se totiž odehrávají v nejrůznějších časových rovinách, a tak zavítáme do daleké či blízké minulosti i do ještě vzdálenější budoucnosti. Detektivní případy se budou řešit v Čechách i na tropickém ostrově, v pravěku i na kosmické lodi letící osídlit novou planetu.

Kromě společných sbírek skupina pracuje i na sólových projektech. Jiří Holub slaví úspěchy s knihou Kolik váží Matylda? (Knižní klub), Ladislav Karpianus nedávno vydal Velkou knihu neobyčejných zvířat (Albatros) a na vydání čeká první díl z jeho plánované trilogie Kryštofův vzdušný zámek. V edičním plánu je i Vikinská princezna od Zuzany Frantové, která má již na kontě prvotinu Děti ráje. Kateřina Hejlová na chvíli opustila pole dětské literatury a připravila Společný příběh Angeliny Jolie a Brada Pitta. Někteří se však věnují i poezii - Petře Poliakové vyjde tento podzim básnická sbírka Psáno nocí na peří.
Jednotliví členové skupiny se ale podílejí i na scénářích pro divadlo, televizi, ba dokonce pracují v oblasti videoherního návrhářství (gamedesignu) počítačových her.

V současnosti skupina pracuje na nové sbírce hororů pro mladé čtenáře. Půjde o první společnou sbírku, která nevznikne přímo na seminářích tvůrčího psaní, ale i tak Literární akademie pro všechny dále zůstává bezpečným zázemím. "Velká část členů skupiny už studium na Literární akademii dokončila, ale ne všichni. Začali jsme pracovat na novém společném projektu a přizvali jsme zase pár nových členů z řad současných studentů Literární akademie. Jsme zvyklí, že s každým rokem někdo z původního seskupení vypadne a někdo neokoukaný a neočtený se mezi námi objeví, což není přínos jen pro naši tvůrčí skupinu, ale jistě to ocení i naši čtenáři," shrnula budoucnost skupiny Frantová.

Kniha Ruce vzhůru! vychází 1. listopadu v nakladatelství Knižní klub. Pevná vazba s přebalem, černobílé ilustrace Barbory Kyškové, 272 str., stanovená cena 299 Kč

Zdroj: tisková zpráva poskytnutá skupinou Hlava nehlava, www.hlavanehlava.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama