Přečtěte si pohádku z tvorby Michala Vaněčka z nové knihy v rámci charitativního projektu.


Karel Novotný: Pohádka o Sedmihlávkovi

25. března 2010 v 8:46 | www.cajovnaprozeny.blog.cz

Těšila jsem se na příběh pro děti, ve kterém prý zvítězí dobro nad zlem a je to údajně škoda, že se tak děje jen v pohádkách. Těšila jsem se právem, i když mi bylo trošku smutno z myšlenek na to, zda-li to opravdu takhle funguje už jen v pohádkách.

Sedmihlávek je podivné stvoření (snad drak…), který se vylíhl z darovaného vajíčka. Tak už to chodí, když uděláte nějaký dobrý skutek, dostanete odměnu. A tohle byla odměna opravdu vypečená. Kája a Katka jsou dvě děti, jež přivál osud ke Smrčkovým, do chaloupky v lese, do společnosti lidí, kteří se živí poctivou prací a nemají čas na klepy.
A tu se tu náhle vylíhne ten dráček Sedmihlávek.
A protože vyrůstá v lásce, samozřejmě z něj musí být laskavý drak, který pomáhá ostatním.
Jenže je tu také království, město a vojáci a ti všichni se postarají o pestrou paletu peripetií, které vyvrcholí ke konci… no a na Katku a Káju pak čeká velké překvapení a velkolepé zakončení.


Co se mi na příběhu líbilo nejvíce? Víte, snad ne příběh jako takový, i když ten je také skvělý, klasický a nápaditý zároveň… A možná by to byl ten příběh, kdyby se autor Karel Novotný nepostaral o dvě záležitosti, které mě jako dospělou osobu zaujaly bezkonkurenčně nejvíce. A sice nádherné autorské ilustrace, na kterých je na první pohled patrné, že je maloval někdo s láskou a v obrázcích vidíte každý tah štětcem.
A to úzce souvisí s druhou věcí, z knížky na mě totiž vystupuje takový zvláštní dětský duch, takové ty staré dobré časy. Občas styl psaní, občas nějaké slovíčko, snad to netuctově zvolené grafické zpracování, prostě příběh o Sedmihlávkovi mi silně připomíná pohádkové knížky, které jsem nacházela v knihovně své babičky a byly to knížky z mládí mých rodičů.
A něco takového najít na trhu dnes?
To je skvost!
Vydalo nakladatelství Maxdorf, 2010, www.maxdorf.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama