Přečtěte si pohádku z tvorby Michala Vaněčka z nové knihy v rámci charitativního projektu.


Michal Nesvadba: Pohádky o dveřích

27. listopadu 2010 v 11:05 | cajovnaprozeny.blog.cz |  Pohádky a příběhy pro nejmenší

"Asi málokdo si umí, holky a kluci, představit, že by dveře samy od sebe mohly chodit, běhat, mluvit nebo létat. Ale proč ne?"

Ano, proč ne? Tak tento úvod této Michalovy nové knížky je snad dostatečnou předzvěstí věcí příštích. Dozvíte se také, že touto knihou si Michal Nesvadba tak trochu splnil jeden dávný sen a kdo všechno mu s ním pomáhal. A děti budou zajímat příběhy… Ajka, malá blonďatá holčička si totiž koupila nové dveře. Zprvu se stalo to, že jí cestou domů s dveřmi bolely nohy a tak jí dveře vzaly do náruče a odnesly jí domů. Z toho nutně muselo vzniknout kamarádství.

V knížce se střídají kratičké komiksové příběhy, které mají ten správný spád a děj, takže nenudí. O jejich výtvarné ztvárnění se postarala Jaroslava Nesvadbová, takže v nich poznáte, i když styl je podobný, leč trošku a nezaměnitelně odlišný, nesmrtelné kresby Miloše Nesvadby.

Kromě komiksových příběhů tu jsou příběhy psané, krásné texty, ve kterých ihned od prvních řádků ucítíte tu naivitu a žádostivost dětského světa. Tu jednoduchost a ten úžas nad obyčejnými věcmi. Bodejť ne, vždyť pohádky o dveřích nemohou být složité a mít skryté významy. I když… hluboké skryté významy tu asi opravdu nehledejte, ale takové malé, trošku zašantročené, ty určitě.


Třeba o tom, jak dveře stály u východu, nebo jak dveře nebo jak sebou dveře několikrát práskly, nebo jak se schovaly nebo jak se naučily lítat nebo jak přišly k řetízku. Nebo… nebo jak se začaly zajímat, co je za nimi. Prostě jednoduché úkony, které si s dveřmi běžně spojujeme. A Michal Nesvadba v nich opravdu podle svého gusta, našel skryté významy, hlouběji je rozebral a pracoval, jak jinak, hlavně s dětskou fantazií. Tou pravou, krásnou a plnou naivních představ… takovou, kterou člověk obyčejně někdy v dospělosti ztrácí. Michal Nesvadba ji neztratil a to vám ukáže v této knize.

Příběhy jsou úžasné, víc k nim asi říct nejde. Dospělí si možná někdy budou ťukat na čelo, a ti více uvědomělí si naopak budou to čelo hladit a říkat si, sakriš, jak tohle mohl ten člověk vymyslet, ale on má nakonec pravdu. Být malý, asi taky takhle vidím a vítám. A zároveň v těch dětských očích uvidí ten jas a zář a bude vědět, že se tímto krátkým příběhem, akorát tak na přečtení před spaním, trefil do černého.

Pohádky o dveřích mohu vřele doporučit, protože v nich najdete to,c o v mnoha rádoby komerčních hitech nenajdete - upřímnou dětskou radost a fantazii…Za mě - dávám jedničku a doporučuji jako dárek pro dětičky předškolního věku, téma je bude bavit a dospělí užasnou nad tím, co všechno lze vymyslet o tak obyčejné a zdánlivě nezajímavé věci, jako jsou dveře…

Knížku Pohádky o dveřích vydalo v roce 2010  nakladatelství Fragment. Pokud chcete mít knížku doma, objednat a koupit si ji můžete
zde

© Renata Petříčková, 8. 11. 2010 Knihy Svět dětské fantazie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama