Přečtěte si pohádku z tvorby Michala Vaněčka z nové knihy v rámci charitativního projektu.


Ladislav Karpianus: Kryštofův vzdušný zámek

5. prosince 2010 v 11:10 | cajovnaprozeny.blog.cz, www.svetdetskefantazie.cz |  Pohádky a příběhy pro větší
10. října 2010 v 0:36 | čajovna |  Knížky pro děti

"Jmenuji se Kryštof Karpianus. Proč právě Kryštof? Možná proto, že maminka hledala jméno, které se dá měnit podle situace, a tak když jsem třeba neposlechl, vykřikla na mě podrážděně "Kryštofe" s příliš velkým důrazem na hlásku "r"..."

Tak těmito řádky autor, Ladislav Karpianus, začal a načal svůj příběh. Příběh ze světa snů a to doslova. Příběh Kryštofa se totiž odehrává ve dvou rovinách. Jedna, jen zdánlivě méně zajímavá (z hlediska dětí však rozhodně méně zajímavá, z hlediska dospělých rovnocenně zajímavá) se odehrává v běžném životě malého Kryštofa, ve škole, v rodině… a druhá část se odehrává v jeho snech. Jednoho dne se totiž ocitne na neobydlené, zcela rozorané planetě se sedmi anděly. A rozehrává se příběh, který má charakteristické rysy dětské fantazie a sice naprostou nevypočitatelnost a všemožnost. Je tu totiž možné úplně vše, přitom nadpřirozenost nepůsobí nikterak lacině a senzačně, je jí tam tak akorát. A tyto dva světy se tu prolínají, oba mají svou dějovou linii, která působí věrohodně.
Nedivím se, že k této knize má její autor srdečný vztah a moc se těším na rozhovor, který pro čtenáře Světa dětské fantazie ráda připravím. Knížka je totiž taková lehoučká, fantazijní natolik, že si jí neumím, prostě neumím představit, kterak se čte třeba na školní lavici, ale jen a pouze v peřinách, při lampičce a hezky před spaním.

Prostorové ilustrace fascinují
Výtečné jsou také ilustrace. Možná na první pohled působí odbytě a obyčejně, ale já - a doufám, že děti také - v nich vidím jiný rozměr. Třeba hned ten první obrázek anděla, skoro až plasticky vystupuje. Obrázky umístěné v kruhu dělají dojem obrovského prostoru, na který se díváte, jakobyste byli sami v tom snu, sami viděli ten vesmír kolem.
Příběh graduje ve všech dějových liniích
Děj se tu vyvíjí postupně, příjemně graduje, ke konci už je to síla naprosto zdrcující, nikoliv však únavná. Nemáte chuť rychle dočíst, abyste to už měli za sebou. Naopak… Závěr se velmi vydařil, protože opět přináší překvapivé zvraty.
S Kryštofem prožijete tři roky, poprvé se do svého světa prosní ve 12 letech a jeho sny ho budou pronásledovat ještě v 15 letech, kdy se do jeho života připlete ještě jedna bytost - dívka Dora. Ostatně popis první lásky se autorovi moc povedl! Ti dva spolu dokonce skončí i několikrát v posteli, ale naprosto jinak, než byste si mohli představovat. Kryštofův vzdušný zámek je zajímavou knihou, která zaujme možná až na druhý pohled, protože neláká na třeštivě barevnou obálku ani na senzační titulek, ani nemá obrovský formát… ale je dle mého názoru zařaditelná do té škatulky opravdu kvalitních knih. Které stojí za to přečíst a uložit do knihovničky na čestné místo. Dobrá, klidně vedle Malého prince, ke které je někdy přirovnávána. Je tu podobnost s planetami, ale jinak je příběh vzat naprosto z jiného konce, jde spíše o akci, dobrodružství a nezměrnou fantazii bez hranic, než o prezentaci lidských vlastností a hlubokých moudrostí. To však nikterak Kryštofův Vzdušný zámek nesnižuje. Naopak.
Vydalo nakladatelství Albatros, www.albatros.cz, 2010.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama