Přečtěte si pohádku z tvorby Michala Vaněčka z nové knihy v rámci charitativního projektu.


Renata Štulcová: Růže a krokvice

10. prosince 2010 v 11:12 | cajovnaprozeny.blog.cz |  Pro mládež
14. září 2010 v 1:54 | čajovna |  Knížky pro děti
Tahle knížka mě sedla do noty. Asi je to dáno nějakým hnutím osudu nebo jak to říci… ve chvíli, kdy jsem sama odevzdala dílo podobného rázu a přemýšlela nad funkcí Světlonoše, tedy Lucifera, v lidské společnosti, či spíše v pojetí historickém. Ve chvíli, kdy se na nás řítí fenomén 2012 a pseudopomocníků v cestě za lepším světem je tu napršeno jak po průtrži mračen.
Tak právě v takové chvíli jsem četla Růži a krokvici, za ni její autorka, Renata Fučíková, dostala cenu IBBY a určitě to nebylo jen za úžasnou obálku :-)
Za příběh, který nás zavede do staré Prahy, do adventního času za záhadou svítícího meče.
Záhada je zde odkrývána tak pomalu a rafinovaně, že máte stále chuť číst dál.
Postavy jsou lidské, a to dokonce i mladý král Vaněk (Václav IV.), jeho pomocníci, Matěj Pekař, který je zde hlavním hrdinou, najdete tu lásky, Matěj miluje Dorotku, dceru mincmistra… a také lásku mateřskou, ve chvíli, kdy se Vaněk shledá se svou mrtvou matkou na hradě Karlštejně. Ale nebudu prozrazovat dál, protože tím by se pokazil čtenářský zážitek. A byla by to věčná škoda.

Ilustrace vytvořila Renata Fučíková a budí dojem historických malůvek, tak věrohodných, že spolu s živým, výrazným příběhem, který nenudí, budete mít pocit, že držíte v rukou knihu vpravdě historickou. Každé slovo je tu pečlivě váženo, hra se slovíčky a dějovou linií je dokonale propracovaná. Vždyť autorka na vzniku příběhu pracovala několik let.
Vydal Knižní klub, 2009, www.euromedia.cz , www.knizniklub.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama